KYÖV Özel Anadolu Lisesi Öğrencileri Mun Konferansında

Üniversiteler, eğitim kuruluşları ve dünyanın pek çok akademik otoritesi tarafından öğrenciler için en prestijli akademik aktivite olarak kabul edilen MUN (MODEL UNITED NATIONS) Birleşmiş Milletler toplantılarının içerik ve şekil olarak öğrenciler tarafından canlandırıldığı konferanslardır.

 Dünyanın dört bir tarafından gelen katılımcı öğrenciler, MUN konferanslarında gerçek dünya meselelerini tartışırlar ve MUN Konferanslarının sonuç bildirgeleri, tavsiye niteliğinde Birleşmiş Milletlere gönderilir.

Okulumuz KYÖV Özel Anadolu Lisesi, açıldığından itibaren bu önemli çalışmanın düzenlendiği çeşitli MUN konferanslarına katılan MUN Kulübü öğrencilerimiz, kulüp öğretmeni Deniz Burulay ile birlikte, 6- 9 Şubat tarihlerinde ODTÜ GV Özel Denizli Okullarının düzenlemiş olduğu konferansa katıldılar.

 “Laying the Groundwork for Today’s Youth” ( Bugünün Gençlerin Geleceğin Zeminini Hazırlamak) temalı konferansta,  öğrencilerimizden Selin Ekşi Amerika Birleşik Devletleri büyükelçisi, Doğukan Yağcı İran büyükelçisi ve diğer öğrencilerimiz bu ülkelerin delegeleri olarak yer aldılar. Cuma günü yapılan açılış töreninde büyükelçilerimiz ülkelerinin konuyla ilgili durum ve politikalarını içeren konuşmaların ardından konferansın ikinci ve üçüncü günlerinde üyesi oldukları komitelerinde yer alan sorunlara ilişkin çözüm bulabilmek için yoğun tartışmalarda yer aldılar.

Dört gün devam eden konferans süresince öğrencilerimiz yazılı ve sözlü İngilizce becerilerini aktif olarak kullanmakla beraber, sosyal ve iletişim becerilerini de daha da geliştirme fırsatı buldular. Küresel sorunları daha yakından tanıdılar, delegesi oldukları ülkeleri en iyi şekilde temsil etmeye çalıştılar, kendi ülkeleri adına değil, başka bir ülke delegesi olarak, dünya meselelerine başka ulusların bakış açısı ile bakabilmeyi öğrendiler ve farklı ülkelerin coğrafi, sosyal, ekonomik, siyasi ve idari yönleri hakkında derinlemesine bilgi sahibi oldular. Anlık kriz durumlarında analitik düşünme, problem çözme stratejilerini ve iletişim becerilerini kullanarak başarı ile çözüme ulaştılar. Konferans bitiminde tüm bu becerileri kazanmanın ve yeni arkadaşlıklar kurmuş olmanın heyecanı ile yeni bir konferans sürecine doğru yola çıktılar.

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

ANAOKULU GAZETESİ

Körfez Mah. Tertip Sok. No:1 Kat:2 Başiskele KOCAELİ

Tel: (0 532) 548 88 40