Anaokulu Gazetesi
kbt

Psikolog Gizem Bat'tan okunması gereken bilgiler

Okulların açıldığı bugünlerde tüm velilerin yaşadığı ortak sıkıntılara adeta ışık tutan bir yazı. Mutlaka okuyun...

 

Okulun ilk günlerinde çocuklar yeni bir ortama girecekleri ve ailelerinden ayrı kalacakları için, belki de okuldan korktukları için kaygı yaşayabilirler. Bu nedenle okul başlamadan önce oryantasyon süreci çok önemlidir. Çocuğunuzun okula adaptasyonunu kolaylaştırmak için uygulanabilecek bazı yöntemler bu süreci daha kolay geçirmenizi sağlayabilir. Bu süreçte ailelerin ve öğretmenlerin sabırlı ve kararlı olması uyumu kolaylaştıracaktır.

Öncelikle çocuğunuz okula başlamadan önce motivasyon kazandırmak için okulla ilgili oyunlar oynayın, hikayeler okuyun ve okulda yapabileceği şeylerle ilgili sohbet edin. Kendi anılarınızdan bahsedin. Evdeyken boyama, kitap okuma, kesme-yapıştırma, kavram çalışmaları gibi ufak etkinlikler yapın. Ayrıca okul alışverişine de birlikte çıkıp onun sürece dahil olmasını sağlayabilirsiniz. Okul dönemi başlamadan önce çocuğunuzun ev içindeki düzenini de planlayın.

Okula başladığı ilk günler evden sevdiği bir oyuncağı getirmesine sizi hatırlatacak bir nesne almasına izin verin.  Ayrıca çocuğunuza seni okula bırakıyorum demek yerine okula götürüyorum demeniz daha doğru olur. Seni okula götürüyorum sonra da geri alacağım ifadesi çocuğu rahatlatır. Ayrılmanız gerektiğinde sakın kaçmayın, kandırmayın. Size olan güvenini riske atmayın. Onun yerine “güle güle, seni almaya geleceğim” diyerek sakince vedalaşın. Bu durum tekrarlandıkça çocuğunuz da  ailem “beni okula bırakıyor ama terk etmiyor, beni almaya geri gelecek” diye düşünerek size ve okula olan güvenini geliştirecektir.

“Güle güle” dedikten sonra onu öpün, sarılın ama veda sahnesini ne kadar uzatırsanız durumu çocuk için o kadar zorlaştırmış olduğunuzu unutmayın. Bunun için bir ayrılma ritüeli oluşturabilirsiniz. Onu her bıraktığınızda öpüp, sarılıp, “güle güle sen oyununu oynadıktan sonra geleceğim” demeniz gibi.

 

Oryantasyon Sürecinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

 

Bir diğer önemli konuda sizin yüzünüzde kaygılı bir ifade varsa sizin endişeniz çocuğunuza geçecektir. Rahat olun ve bu durum gündelik hayatınızın bir parçası gibi davranmaya devam edin. Gününün güzel geçeceğine inanıyorum ve bana anlatacaklarını merakla bekliyorum gibi ifadelerle çocuğunuzun motivasyonunu arttırabilirsiniz.

Çocuklar kimi zaman okula gitmek istemediklerini söyleyip sizinle pazarlık etmeye çalışabilirler bu noktada net ve kararlı olup sorumluluklarını tekrarlayabilirsiniz. Bugünlük gitmese de olur gibi bir düşünceye kapılmanız uyum sorununu arttırabilir. Çocuğunuza duygularıyla baş edebilmesi için fırsat tanıyın. Okula rutin bir şekilde devam etmesi en sağlıklısıdır.

•             Ailenin göstereceği kararlılık, sabır, okul öncesi eğitime ve başladığı eğitim kurumuna gösterdiği inanç ve güven çocuğun uyumunu kolaylaştırır.

•             Anaokulu hakkında çocuğa açıklama yapmak ve anaokulunu tanıtmak uyumu kolaylaştırır. Çocuğun okulu sevmesi ve istemesi uyumu için aile çocukla birlikte okula gitmeli, çocukla okulun her bölgesini gezmeli, çocuğu öğretmen ve idarecilerle tanıştırmalı.

•             Anaokulunun sadece çocukların bulunduğu bir yer olduğu söylenip anne ve babaların bulunmadığı, işe gittiği açıklanmalıdır.

•             Aile çocukla okula geliş gidiş saatleri ile ilgili konuşmalı, sadece belli bir zaman dilimi içinde anaokulunda kalacağı söylenmelidir. Ancak çocuklarda zaman kavramı henüz tam olarak oturmadığından bu süreyi onun anlayabileceği terimlerle somutlaştırmak (örn; 3 kez yemek yedikten sonra, meyveni yedikten sonra vb.) ve o süreyi geçirmeden almaya dikkat etmelidir.

•             Anaokulun her gün gidilmesi gereken oyun, arkadaş ve eğitim yeri olduğu anlatılmalı ancak abartılmış ve yanlış bilgi verilmemelidir. Aksi durumda çocuk kendisine anlatılanlarla bulduklarını karşılaştığında aradığını bulamayacak ve okula güveni kalmayacaktır.

•             Özellikle ilk günlerde çocuk kapıdan teslim edilip kapıdan teslim alınmalı, vedalaşma mümkün olduğunca kısa tutulmalı. Vedalaşmada çocuk ağlamaya başlasa bile ayrılma konusunda kararlı davranılmalı.

•             Çocuk anaokuluna birlikte geldiği ebeveyni yanında ağlıyor, onun gitmesine izin vermiyorsa okula bağımlı olmadığı bir kişi tarafından getirilmeli ve okula düzenli devam etmesi konusunda ısrarlı olunmalıdır. Yakınmaya devam etse bile sakin ve kararlı davranılmalıdır.

•             İlk günlerde fazla soru sormak, ne yediği ile ilgilenmek çocuğun uyumunu bozabilir. Sadece ”Günün nasıl geçti?” diyerek kendisinin anlatması beklenilmeli.

•             Çocuğun anaokulu reddetmesi durumunda, büyükanne/büyükbaba gibi aileden birinin çocuktan yana tutum göstermesi, ona güç verir ve tepkisini büyütür. Okula gidiş tüm aile bireyleri tarafından desteklenmeli ve aile bireyleri uyum içinde olmalıdır.

Son olarak bazı çocukların okula kolay alışırken bazıları için bu durumun zor olduğunu, her çocuğun kişilik ve aile yapısının, mizacının ve ilişki kurma biçiminin birbirinden farklı olduğunu unutmayın. Önemli olan bu süreçte okul ve aile olarak çocuklara nasıl bir tutum ve yaklaşım sergilendiğidir.

                              

                                                                                                                                                         

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

ANAOKULU GAZETESİ

Körfez Mah. Tertip Sok. No:1 Kat:2 Başiskele KOCAELİ

Tel: (0 532) 548 88 40