kok kbt

5. SATRANÇ TURNUVASI İÇİN KAYITLAR BAŞLADI

Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün izni ile Özel Nadide Eğitim Kurumu okul öncesi koordinatörlüğünde düzenlenen, ödüllü “Satranç Turnuvası” için kayıtlar başladı.

unnamed  

Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün izni ile Özel Nadide Eğitim Kurumu okul öncesi koordinatörlüğünde düzenlenen, ödüllü “Satranç Turnuvası” için kayıtlar başladı. 5 Mayıs saat 14.00’de gerçekleşecek olan turnuvayla ilgili ayrıntılı bilgi ve kayıt formuna kurumun www.ndd.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.  Turnuvanın amacı ise; Satranç figürlerinin ve satranç temasının çocuk gözündeki cazibesinden de yararlanarak, çocuğu satranç ile tanıştırmak. Öğrencileri, dikkat ve zihinsel yeteneklerini kullanabilecekleri bir oyun olan satranca yönlendirerek farkındalık oluşturmak.

 

Başvuru tarihleri 08.04.2019-19.04.2019 tarihleri arasında olup 

vericelek ödüller aşağıdaki gibidir;


1.ye Çeyrek Altın + Altın Madalya + Sürpriz hediye
2.‘lere Gümüş Madalya + Sürpriz hediye
3.’lere Bronz Madalya + Sürpriz hediye
Yarışmaya katılan her öğrenciye madalya+sürpriz hediye.

 

 

KOCAELİ  OKUL ÖNCESİ ÖĞRENCİLERİ ARASI

 

5. GELENEKSEL SATRANÇ TURNUVASI ŞARTNAMESİ

 

 

 

MADDE 1

 

KONU:

 

Okul öncesinde okuyan öğrenciler arası yapılacak satranç yarışması

 

 

 

MADDE 2

 

AMAÇ:

 

Satranç figürlerinin ve satranç temasının çocuk gözünde ki cazibesinden de yararlanarak, çocuğu satranç ile tanıştırmak. Öğrencileri, dikkat ve zihinsel yeteneklerini kullanabilecekleri bir oyun olan satranca yönlendirerek farkındalık oluşturmak.

 

 

 

MADDE 3

 

KAPSAM:

 

Bu şartname Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün izni ile Özel Nadide Eğitim Kurumu okul öncesi koordinatörlüğünde düzenlenen "5.Satranç Turnuvası" kural ve yöntemlerini kapsar.

 

 

 

MADDE 4

 

YASAL DAYANAK:

 

Yarışma esasları MEB İlk ve Orta Öğretim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliğinin 11.maddesine uygun olarak düzenlenmiştir.

 

 

 

MADDE 5

 

KATILIM ŞARTLARI:

 

1.Yarışmaya Kocaeli İlinde  bulunan resmi ve özel tüm okul öncesi kurumlar veya bünyesinde okul öncesi sınıf barındıran diğer okullar katılabilir. Eşleştirme ve turnuva sürecinin kontrolü açısından yarışma ilk başvuru yapacak 16 kurum ile sınırlandırılmıştır.

 

2.Yarışmaya başvuran her okul kendi bünyesinde bir ön yarışma yaparak yarışmaya katılacak 1 asil 1 yedek  kişi seçecektir.

 

3.Her okulun asil oyuncuları (asil oyuncunun katılamama durumunda yedek oyuncusu) 05.05.2019 tarihinde Özel Nadide Eğitim Kurumları Başiskele Yerleşkesinde icra edilecek satranç turnuvasına katılacaklardır.

 

 

 

MADDE 6

 

YARIŞMA VE UYGULAMA KURALLARI/ESASLARI

 

1.Şartları uygun olan okullar kendi bünyelerinde bir ön eleme yapabilirler.

 

Bunun için;                            

 

    a- Okul öncesi öğrencileri arasından yarışma için başvurular alınır.(Velilerin bilgilendirilerek gerekli onayın alınması unutulmamalıdır.)

 

    b- Kişi sayısına göre kura ile eşleştirme yapılıp sonuçlar yarışma alanına asılır ve ilan edilir.

 

    c-Tek kalıp eşleşmesi mümkün olmayan kişi hükmen bir üst tura yükselir.

 

    ç-Eşleşme sonuçlarına göre organize edilen zamanlarda karşılaşmalar yapılarak mat eden veya puan üstünlüğü ile oynanan oyunda en çok puanı elde eden öğrenci ilgili karşılaşmanın galibi olur ve bir üst tura çıkma hakkı kazanır.

 

    d-Bir üst tura kalan kişiler arasında kura ile yeniden eşleştirme yapılıp sonuç ilan edilir. Tek kalan kişi olursa hükmen bir üst tura yükselir.

 

    e- Yeni tur müsabakaları da aynı şekilde icra edilir. Galip gelenler ilan edilir.

 

    f- Yukarıda belirtildiği şekliyle son 2 kişi kalana kadar müsabakalar devam ettirilir. Son 2 kişi okul finaline kalır. Aralarında yapacakları karşılaşma sonucuna göre bir asil bir yedek oyuncu şeklinde öğrenciler belirlenir.

 

    g- Okul finaline kalan öğrenciler Kocaeli Okul Öncesi Öğrencileri 5. Geleneksel Satranç Turnuvasında okullarını temsil etme hakkı kazanır.

 

 

 

2.Okulunu temsil etmeye hak kazanan öğrencilerin (şartları müsait olmayan okullarımız direkt olarak uygun gördükleri iki öğrenciyi seçebilirler) Bilgileri ile www.ndd.com.tradresinde bağlantısı verilen  “ek-1-“ formlarını indirerek doldurulup imzalanmasından sonra 08.04.2019-19.04.2019 tarihleri arasında info@nadideokul.com e-posta adresi aracılığı ile Özel Nadide İlkokulu sekretaryasına ulaştırılarak yapılacaktır.(İletişim adresi olarak başvuru formunda belirtilen e-postayı kullanmanızı rica ederiz)

 

3.Yarışma Koordinatörlüğü tarafından info@nadideokul.com adresine ulaşan ilk 16  başvuru okulların başvuru formlarında yer alan e-posta adreslerinden ve Nadide Eğitim Kurumlarının sosyal medya hesaplarından (www.ndd.com.tr) ilan edilecektir.

 

4. 05.05.2019 günü saat 14.00’da  müsabakalar başlar.

 

    a- Müsabaka saatinde masada yerini almayan kişi hükmen mağlup sayılır. Hakemler bekleme hususunda inisiyatif kullanabilir.

 

    b- Her oyuna hakem olarak mümkünse kurumda görevli oyuncuların okulları haricindeki kurumlarda görevli yeterliliği olan bir eğitmen görevlendirilir.

 

    c- Hakemlerin mutabakat sağlayamadığı hususlar birlikte Yarışma Koordinatörüne aktarılır. Yarışma Koordinatörünün hükmü bağlayıcı olur.

 

    ç-Turnuva Esasları:

 

  • Turnuvada 4 turlu İsviçre Sistemi uygulanacaktır. 4 turun sonunda 4 galibiyet elde eden sporcu Şampiyon olacak ve altın madalya ile ödüllendirilecektir. 3 galibiyet elde eden 4 sporcu gümüş madalya kazanacak, diğer sporculara bronz madalya verilecektir.
  • Turnuvaya katılan tüm sporculara, kazandığı müsabaka adedi kadar yıldızlı katılım sertifikası dağıtılacaktır.
  • EŞLEŞTİRME: Turnuva başında kura ile sporcular eşleştirilerek turnuva şemasına yerleştirilir. Buna göre diğer turlarda, turnuva şemasında gösterildiği oklar üzerinden hareket ederek eşleştirme devam edilir.
  • MAÇ KAZANMA: Bir sporcu eğer rakibini mat yaparsa ya da rakibi üç imkânsız hamle gerçekleştirirse maçı kazanmış olur.
  • PAT (BERABERLİK DURUMU): Turnuvada müsabaka sonucunda pat durumu oluşursa, maçı kazandıracak taşı olan öğrenci ya da kalan taşlarda puan üstünlüğü bulunan öğrenci müsabakayı kazanmış sayılacaktır.
  • İMKANSIZ HAMLE: Turnuvaya katılan öğrencilerin yaş grubu dikkate alınarak 3 imkansız hamlede oyun kaybedilir. Fakat aynı hamle sırasında (hamle sırası karşı tarafa geçmeden) öğrenci heyecan yapıp üst üste imkansız hamle yapması durumunda bu hamlelerin hepsi 1(bir) imkansız hamle olarak değerlendirilecektir.
  • FIDE Satranç Kuralları 11.3.b uyarınca; bir oyun sırasında, bir oyuncunun oyun sahasında cep telefonu, elektronik haberleşme aracı veya satranç hamleleri önerebilecek herhangi bir cihaz bulundurması yasaktır. Bu türden bir cihazı oyun sahasında üzerinde bulundurduğu belirgin/aşikâr ise söz konusu oyuncu oyunu kaybedecektir. Rakibi kazanacaktır.
  • Oyun esnasında sporcuya uyarı, talimat veya taktiksel bilgi verilmesi yasaktır. Fakat sporcuların yaşının küçük olması sebebi ile oluşabilecek herhangi bir psikolojik sıkıntı durumunda hakem onayı ile sporcuyu motive amaçlı konuşma yapılabilir.
  • Kategorilerdeki katılım durumuna göre tur sayısını ve programını değiştirmeye Yarışma Koordinatörü ve başhakem yetkilidir.

 

Altın

 

Gümüş

 

Bronz

 

TURNUVA ŞEMASI

 

 

 

MADDE 7

 

ÖDÜL TÖRENİ

 

Ödül töreni mücbir sebeplerle aksi ilan edilmediği takdirde final günü (05.05.2019) saat 14:00’te katılımcı sayısına göre Yarışma Koordinatörlüğü tarafından önceden ilan edilecek final müsabakalarıyla başlar. Final müsabakaları sonunda protokol konuşmaları ve ödül takdimi ile sona erer.

 

VERİLECEK ÖDÜLLER

 

1.ye Çeyrek Altın + Altın Madalya +  Sürpriz hediye

 

                                     2.‘lere Gümüş Madalya  +  Sürpriz hediye

 

                                     3.’lere Bronz Madalya +  Sürpriz hediye

 

 

 

Yarışmaya katılan her öğrenciye madalya+sürpriz hediye.

 

 

 

MADDE 8

 

Başvurular ve önemli tarihler:

 

1.Yarışma başvuruları www.ndd.com.tr adresindeki duyuruda bağlantısı verilen  “ek-1-“ formlarını indirerek doldurulup imzalanmasından sonra 19.04.2019 tarihine kadar Özel Nadide İlkokulu sekretaryasına veya e-posta adresine: info@nadideokul.com ulaştırılarak yapılacaktır.

 

2.Başvuru tarihleri 08.04.2019-19.04.2019 tarihleri arasındadır.

 

3.Katılımcı okulların ilanı: 22.04.2019 tarihinde başvuru formunda belirtilen e-posta adresleri ve Nadide Eğitim Kurumlarının sosyal medya hesapları yoluyla katılımcı kurumlara ilan edilir. Katılımcı okullara ihtiyaç halinde Turnuva Koordinatörlüğünce oyun takımı gönderilebilir.

 

4.Ödül töreni: 05.05.2019 günüdür. (Mücbir sebeplere göre değiştirilebilir.)

 

5.Yarışma ve ödül töreni yeri: Özel Nadide Eğitim Kurumları Başiskele Yerleşkesidir.

 

MADDE 9

 

DİĞER KONULAR

 

1.Kocaeli Okul Öncesi Öğrencileri Arası Satranç Turnuvası, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün izni ile Özel Nadide Eğitim Kurumu okul öncesi koordinatörlüğü tarafından düzenlenmektedir.

 

2.Yarışma günü katılımcı okulu temsilen en az bir öğretmen görevlendirilmelidir. Katılımcı okul takımının sorumluluğu görevlendirilen öğretmene aittir.

 

3.Yarışmanın Koordinatörlüğü ve Sekreteryası:

 

Yarışma Koordinatörü: Betül AKGÜNEŞ

 

Yarışma Sekreteryası: Havva ÖZBUDAK ŞAHİN

 

Bu yarışma, Yarışma Koordinatörlüğünce yürütülür.

 

4.Önceden bilgilendirilme yapılması koşuluyla tarihler ve içerikte değişiklik yapılabilir.

 

5.Yarışma için iletişim bilgileri;

 

Tel: 0262 413 33 11 – 0553 372 38 05

 

E-posta: info@nadideokul.com

 

Adres: Özel Nadide Eğitim Kurumları Başiskele Yerleşkesi

 

Altınkent Mahallesi Fevzi Çakmak Caddesi No:61 Başiskele-Kocaeli

 

Web:      www.ndd.com.tr

 

 

 

 

 

 

 

       

 

 

 

EK-1

 

                                                                             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KOCAELİ

 

OKUL ÖNCESİ ÖĞRENCİLERİ ARASI

 

  1.                                    5.  GELENEKSEL SATRANÇ TURNUVASI

 

 

 

BAŞVURU YAPAN KURUM:______________________________________________________

 

TAKIM REHBER ÖĞRETMENİ :____________________________________________________

 

İLETİŞİM NO:_______________________     E-POSTA:_________________________________

 

 

 

KURUM İÇERİSİNDE TURNUVA YAPILACAK MI?

 

                                             Evet                    Hayır

 

 

 

5.GELENEKSEL SATRANÇ TURNUVASINA KATILACAK ÖĞRENCİLER

 

TAKIM İSMİ:

 

 

 

 

ASİL OYUNCU

AD-SOYAD

 

ŞUBE

 

 

 

 

YEDEK OYUNCU

AD-SOYAD

 

ŞUBE

 

 

Okul Müdürü

İmza - Kaşe

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

ANAOKULU GAZETESİ

Körfez Mah. Tertip Sok. No:1 Kat:2 Başiskele KOCAELİ

Tel: (0 532) 548 88 40